background
logotype

Giełda Wolumen

Co to jest Wolumen

Wolumen jest to potoczna nazwa warszawskiej weekendowej giełdy elektronicznej umiejscowionej na rogu ulic Kasprowicza i Wolumen. Jest to miejsce gdzie można kupić lub sprzedać wszystko co w jakikolwiek sposób jest związane z prądem elektrycznym.
Wolumen oferuje cały ogrom wszelkiego rodzaju podzespołów elektronicznych. To właśnie na Wolumenie zaopatruje się wiele sklepów elektronicznych w całej Polsce. Ceny części elektronicznych są tu niższe niż w jakimkolwiek sklepie. Wszystkie podzespoły można kupować detalicznie lub hurtowo (wtedy jest jeszcze taniej).
Wolumen ma charakter pawilonowo-bazarowy. Znajdują się tam zarówno sklepy-boxy jak i rozkładane stoiska pod gołym niebem. Oferta sklepów-pawilonów jest stała, natomiast zawartość niektórych stoisk zmienia się prawie co tydzień. Większość stoisk posiada jednak tą samą ofertę przez wiele lat. Jako że Wolumen jest największą giełdą elektroniczną w Polsce, sciąga tym samym wielkie tłumy kupujących.
Główny handel odbywa się w niedzielę od samego rana do ok. 14. O ile o 7 rano można w miarę swobodnie kupować, to po kilku godzinach, po 10, robi się straszny! tłok. Wolumen jest również otwarty w soboty od godziny 13 do ok. 17, ale sprzedających jest ok. 3 razy mniej.
Ogromną zaletą giełdy Wolumen, oprócz tego że można tam kupić części elektroniczne taniej niż gdziekolwiek indziej, jest fakt że można tam kupić "starocie". Jest to wręcz raj dla hobbystów i wszystkich, którzy tworzą jakieś niekonwencjonalne projekty.

Giełda jest czynna: w soboty od 12:00 do 19:00, w niedziele od 6:00 do 14:00.
Adres : 01-912 WARSZAWA, ul. Wolumen 53 (róg Kasprowicza)

Jak tam trafić

Giełda elektroniczna Wolumen umiejscowiona jest na rogu ulic Kasprowicza i Wolumen na warszawskich Bielanach. Można dojechać tam autobusami lini 103, 148, 156, 184, 196, 303, 356, 415, 515, 604. Dla osób z poza Warszawy przyjeżdżających pociągami wystarczy autobus 103 odjeżdżający z dworca Warszawa Wschodnia. Wysiąść należy na przystanku Wolumen 02, co z resztą nie będzie niczym trudnym, gdyż tam właśnie wysiądzie zdecydowana większość ludzi.
Na Wolumen dobrze jest przyjechać samochodem, szczególnie przy większych zakupach. Z samego rana parkowanie jest jeszcze znośne, ale po godzinie 8 trzeba się sporo namęczyć żeby znaleźć jakieś dogodne miejsce blisko giełdy. Dużo lepiej jest zaparkować troszkę dalej, gdyż uniknie się wtedy problemu z wyjeżdżaniem. Może się zdażyć, że zaparkowany rano samochód będzie zablokowany przez inny na kilka godzin. Znalezienie właściciela blokującego samochodu jest prawie niemożliwe.

Co można tam kupić

Na Wolumenie można kupić praktycznie wszystko co jest związane z prądem elekrycznym.
Dostępne są wszystkie najczęściej używane podzespoły elektroniczne oraz wiele naprawdę rzadkich i to po najniższych cenach w Polsce. Można tu z łatwością kupić półprzewodniki wysokiej mocy, wszelkiego rodzaju kondensatory (także na kilogramy!), niecodzienne rezystory i potencjometry, wszelkiego rodzaju diody świecące i inne podzespoły optoelektroniczne. Mozna tu znaleźć wiele innych rzeczy, których zakup gdzie indziej jest po prostu niemożliwy bądź ciężki i kosztowny.
Szeroko rozwinięta jest oferta podzespołów elektro-akustycznych. Po przystępnych cenach można tu kupić: wszelkiego rodzaju głośniki, wzmaczniacze, kolumny, mini wieże, radia samochodowe, specjalistyczne przewody i wiele innych akcesoriów związanych z przetwarzaniem dzwięków. Dostępne są również różne urządzenia pomiarowe, od prostych jednofunkcyjnych mierników wskazówkowych (od 10 PLN), przez różne multimetry (najtańszy po 20 PLN) do specjalistycznych oscyloskopów. Na Wolumenie można również kupić różne transformatory, niemal każdy przewód lub kabel, oraz prawie wszystkie końcówki, wtyczki i gniazda, przełączniki i przekaźniki i wiele innych drobnych podzespołów.
Jedną z największych zalet giełdy Wolumen jest możliwość kupienia rzeczy używanych i to za pół-darmo. Po naprawdę śmiesznych cenach można kupić: duże radiatory, transformatorki wysokiego napęcia od telewizora oraz cewki zapłonowe, tranzystory i tyrystory mocy, specjalistyczne mierniki z sondami i oscyloskopy, kondensatory na wyższe napięcia, radziecki sprzęt elektroniczny i wiele innych, nierzadko ciekawych rzeczy. (stoiska ze starociami są skupione pomiędzy stoiskami 84 i 102).
Wolumen oferuje również systemy alarmowe i akcesoria związane z telefonami komórkowymi.
Na Wolumenie można również spotkać produkty nielegalnego pochodzenia,
Wszystkie ceny podlegają negocjacji, Wolumen to giełda, można się targować. Przy zakupie większych ilości można liczyć na rabat. Pytając o cenę określ od razu ilość sztuk, sprzedający będzie wtedy bardziej skory do obniżenia ceny.

2021  Myzlab